Atiye

BİLGİ

Atiye şarkıları, Atiye şarkı sözleri, Atiye albümleri, Atiye lyrics
Şarkıcı Doğum Tarihi : 22/11/1988 (Yaş31)
Doğum : Bremen, Almanya

Pop şarkıcısı, söz yazarı, besteci, dansçı, oyuncu. Tam adı Deniz Atiye Yılmaz. 22 Kasım 1988 tarihinde Almanya’nın Bremen şehrinde doğdu. Annesi Hollandalı babası Türk olan Atiye, 22 Kasım 1988’de Almanya’nın Bremen şehrinde doğdu.
Babası Antakya doğumlu olup Arap asıllıdır. Küçük yaşlarda piyano ve dans derslerine başladı. 8 yaşında Almanya’dan Amerika’ya taşındı, burada 6 ay yaşadıktan sonra İzmir’e yerleşti. İzmir’den Almanya’ya geri dönüşü
öncesi 1 yıl Hollanda’da CKE Okulunda sanat eğitimi alan Atiye, Bremen’de şan derslerine başladı. Almanya’da lise eğitimini tamamlayan sanatçı 2008 yılında Türkiye’ye geri dönüş yaptı. Atiye, ses eğitimini İzmir Devlet Opera ve Balesi Şan Pedagogu Bariton Aşkın Metiner ile sürdürmektedir.

Henüz 17 yaşında ilk stüdyo albümü “Gözyaşlarım”ı (2007) yayınladı. O zamanlar “Atiye Deniz” adı ile kendini duyurdu. Albümde hem İngilizce hem de Türkçe sözlü şarkılara yer veren Atiye, çıkış şarkısı “Don’t Think” ile internette kısa zaman içerisinde popüler olmayı başardı. Bu şarkısıyla 2007 yılında düzenlenen Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” ödülünü aldı.

Atiye, 1 yıl süren stüdyo çalışmaları sonrası Mart 2011’de 3.stüdyo albümü “Budur”u Pasaj Müzik etiketi ile yayınladı. Türkiye’nin en önemli üç prodüktörü İskender Paydaş, Ozan Çolakoğlu ve Volga Tamöz’le çalışan Atiye’nin söz yazarı ve besteci kimliğinin de ön planda olduğu “Budur” albümünde on şarkı yer aldı. Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı “Budur” yayınından kısa bir süre sonra radyo ve müzik televizyonu listelerinde bir numaraya yükseldi.Dijital müzik platformlarında da başarı yakalayan albümün ikinci video klibi ‘Güzelim’ Haziran 2011 de çekildi.

Atiye, 2011 yılında Türkiye’nin iki önemli prodüktörü Ozan Doğulu ve İskender Paydaş’ın albümlerinde yer aldı. İskender Paydaş’ın ‘Zamansız Şarkılar’ albümünde Mirkelam’la ‘Nasıl Yani’ şarkısını beraber seslendirirken Ozan Doğulu’nun “130 BPM Allegro” albümü için de ‘Aşkistan’ şarkısını yorumladı. Ekim 2011 de sonuçlanan 18.MTV EMA Müzik Ödülleri’nde “Best Turkish Act” ödülüne layık görülen Atiye 27 Temmuz 2012’de Almanya, Avusturya ve İsviçre’de ‘Bring Me Back’ adlı single’ını yayınladı.Şarkının klibi Almanya’nın önemli yönetmenlerinden Sören Schaller tarafından çekildi.

“Budur” albümünden 2 yıl sonra Atiye 4. Stüdyo albümü “Soygun Var”ı Pasaj Müzik etiketi ile yayımladı.İskender Paydaş prodüktörlüğünde hazırlanan albümün çıkış videosu Soygun Var albüm yayınlanmadan önce radyo ve müzik televizyonlarına servis edildi.10 şarkının yer aldığı albümde “Sor” şarkısında Atiye’ye rock müziğin başarılı erkek vokallerinden Emre Aydın eşlik ediyor.

Ödülleri:

2007- Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı,

2009- Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın Düeti (Kal),

2009- MTV Avrupa Müzik ÖdülleriEn
İyi Türk Sanatçı,

2010- Radyo Boğaziçi Müzik
Ödülleri, En İyi Şarkı (Salla),

2010- Aslan Max Ödülleri Yılın
Kadın Sanatçısı,

2010- Yılın Şarkısı (Salla),

2010- Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi
Çıkış Yapan Sanatçı,

2011- TRT Müzik Ödülleri En İyi
Kadın Sanatçı

2011- MTV Avrupa Müzik Ödülleri    En İyi Türk Sanatçı,

2014- Elle Style Ödülleri Kadın
Müzik Starı,

2014- Elle Style Awards 2014; ‘En
Stil Sahibi Kadin Muzik Stari” secildi.

2014- Eryetiş & Balkanlar
Eğitim Kurumları’nın düzenlediği Mavi Çınar Ödül Töreni’nde “En İyi Kadın
Yorumcu” seçildi.

ŞARKICI RESİM